Taraftar Token (Socios Fan Token) Nedir?

Bu yazıda; Socios platformu üzerinden, desteklediğiniz kulübün bir parçası olup, kulübünüzün düzenlediği anketlerde interaktif bir şekilde yer almak için sahip olmanız gereken Taraftar Tokenin ne olduğunu sizler için açıklayacağız.

İçindekiler

Tuttuğunuz takıma hem maddi destek vermek hem de takımınızda söz sahibi olabilmeniz için desteklediğiniz takımın taraftar tokenine ihtiyacınız var. Taraftar tokeni alabilmek için ise cüzdanınızda Chiliz Coin bulundurmanız gerekiyor.

Taraftar Token nedir?

Socios platformunun tanımına göre “Taraftar tokenleri, oy verme hakkına sahip olduğunuzu gösteren ve kulübe özel ödüller ve deneyimler kazanmanızı sağlayan dijital varlıklardır. Taraftar tokenleri, diğer kripto para birimleri gibi, VIP deneyimleri, özel ürünler, biletler vb. gibi diğer ürünler ile değiştirilebilecekleri anlamına gelir.” Özetle desteklediğiniz kulübün düzenlediği anketlerde yer almak ve avantajlı fırsatlarından faydalanmak için ihtiyacınız olan dijital varlıklardır.

Peki kulüpte söz sahibi olup, oy vermek için kaç adet taraftar tokenine ihtiyaç var?

Sadece bir taraftar tokeni dahi kulübün yayınladığı anketlerde oy kullanabilme hakkını size sağlar. Düzenlenen anketlerde söz sahibi olabilmeniz için herhangi bir alt limit bulunmuyor.

Birden fazla taraftar tokeni alabilir miyim?

Evet, platform üzerinden birden fazla taraftar tokeni satın alabilirsiniz. Ayrıca satın alacağınız her bir taraftar tokeni düzenlenen anket ve avantajlı etkinliklerde etkinizi arttırabileceğinz anlamına geliyor.

Socios platformu üzerinden aldığınız her bir taraftar tokeni size bir oy hakkı sağlar. Mesela, desteklediğiniz kulüpten 20 adet taraftar tokeni aldıysanız düzenlenen ankette 20 oy hakkınız olur. Sahip olduğunuz tokenleri düzenlenen ankette seçtiğiniz şıkka kullanabilirsiniz. Yalnız 20 tokeni farklı seçeneklere dağıtamaz, sahip olduğunuz 20 token ile işaretlediğiniz seçeneği 20 oy ile temsil etmiş olursunuz.

Ayrıca her kulüp, anketin dürüstlük çerçevesinde gerçekleştirilebilmesi ve tek bir taraftarın karar verme sürecini kontrol etmesinin önüne geçmek amacıyla sahip olunan taraftar sayısına bakılmaksızın, bir taraftarın sahip olabileceği oy kullanma hakkı sayısına bir üst sınır getirmektedir. Bu sınır kulüpten kulübe, anketten ankete değişiklik göstermektedir.

Oy kullanınca taraftar tokenim azalır mı?

Sahip olduğunuz taraftar tokenleriniz, yapılan anketlerde harcanmaz. Yani ne kadar oy kullanırsanız kullanın, sahip olduğunuz taraftar tokeni sayısında herhangi bir azalma olmaz.

Ancak yapılan ankette bağlayıcı özelliği var ise, oy için kullandığınız tokenler anket bitene kadar kilitli kalır. Bu da anket bitene kadar taraftar tokenlarınızı satamayacağınız anlamına geliyor.

Yukarıda belirttiğimiz gibi daha fazla token satın alarak düzenlenen ankette etkinizi artırabilirsiniz ancak ankette uygulanan üst limit oy kısıtlaması nedeniyle; kişiler çok fazla sayıda taraftar tokenine sahip olsalar bile oylamayı kontrol edemezler.

(Mesela görselde gördüğünüz anket, CA Independiente kulübü tarafından kulübün son 20 yılındaki en iyi golcüyü seçmek için düzenlenmiş. Kulüp anketin manipüle edilmemesi için üst limiti 200 token olarak belirlerken, anket için son günü ise 10.11.2020 tarihi olarak belirlemiş. Tarih yanında belirtilen bağlayıcı ibaresi, oy verdiğiniz tokenleri anket bitene kadar satamayacağınız anlamına geliyor. Merak etmeyin anket bittikten sonra tokenlerinizle dilerseniz kulüp tarafından düzenlenen başka bir ankete katılabilir veya tokenlerin aktif olduğu borsalar üzerinden al sat yapabilirsiniz.)

Taraftar Token Arzı / Fan Token Offering (FTO) nedir?

Socios ve kulüpler ile yapılan antlaşma neticesinde belirlenen tarihte, belirlenen token sayısının taraftar ve yatırımcılara satılma işlemidir. Bunu Borsa İstanbul Endeksinde işlem görmek isteyen bir firmanın, halka arz ediliş sürecine benzetebiliriz. Süreç ve mantık tamamen benzer bir şekilde ilerler. Socios anlaştığı takımı önceden taraftar ve yatırımcılara duyurup taraftar token arzı için uygun bir tarih belirler. Belirlenen tarihte gerekli platformlar üzerinden (Socios uygulaması ve Chiliz.net borsası) arz için belirlenen şartlar ile yatırımcı ve taraftarlara satışı yapılır.

Socios platformu bu konuyu “Taraftar olmanın, özellikle de konu biletler, üyelik ve özel lisanslı ürünler olunca pahalı olabileceğini biliyoruz. Taraftar tokenlerinin fiyatları kendi kulüpleri tarafından belirlenir, fakat biz tüm taraftarların erişebilmesini ve satın alabilmesini sağlamak amacıyla ilk satışa özel olarak Taraftar Token Arzı (FTO) için fiyatları özellikle düşük tuttuk.” şeklinde açıklıyor.

Taraftar token arzında kulübün büyüklüğü, medya üzerindeki etkisi, mevcut taraftar sayısı, bulunduğu ülkedeki ekonomik koşullar arzı yapılacak taraftar token sayısını ve tokenin arz fiyatının belirlenmesinde önemli rol oynuyor.

Ayrıca yapılacak taraftar token arzını, Socios platformu tüm detaylarıyla arz öncesi şirket web sitesi üzerinden yayınlıyor. Biz de Chiliz Gündem platformu olarak yapılacak arz ve yeni etkinlikleri sizler için buradan paylaşıyoruz. Yeni gelişmelerden geri kalmamak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Taraftar token arzına yakın zamandan bir örnek vermek gerekirse, 22 Eylül 2020 tarihinde yapılan Trabzonspor taraftar token arzı, 625.000 $TRA tokeni 8 TL sabit fiyatla arz edildi. Arz edilen $TRA tokeni taraftarlar ve yatırımcılar tarafından sadece 5 dakikada tükenerek Socios platformu üzerinden düzenlenen taraftar tokenleri arasında bir rekora imza attı. Sadece beş dakikada tükenen $TRA tokeni, Trabzonspor Kulübü’nün kasasına 5 milyon TL’lik bir kaynak girmesine yardımcı oldu. Şayet bu konuyla ilgili daha fazla detaylı bilgi almak isterseniz Trabzonspor Kulübü Resmi Sitesinden paylaşılan haberi inceleyebilirsiniz.

Peki arz edilmiş bir taraftar tokeninin fiyatı nedir?

Arz edilmiş taraftar token fiyatı ise piyasada işlem gören tüm birimler (hisse senetleri, dijital para birimleri, emtialar, döviz vs.) gibi çeşitli faktörlere göre belirlenmekte ve beklentilere göre değişmektedir.

Arz edilen tokenin miktarı ve taraftarların tokene olan talebi, genel olarak kripto para piyasasındaki ekonomik durum, kulüp hakkında çıkan gelişme ve haberler, kulübün platform üzerindeki etkinliği, taraftar tokeninin farklı bir kripto para borsasında listelenme beklentisi o günün koşullarında taraftar token fiyatının belirlenmesini sağlayan temel koşullardan sadece birkaçı.

Bugüne kadar hangi kulüpler için Taraftar Token Arzı (FTO) yapıldı? Hangi taraftar tokenleri piyasada işlem görüyor?

Şimdiye kadar; İspanya’dan; Barcelona ve Atletico Madrid, İtalya’dan; Juventus ve AS Roma, Fransa’dan; Paris Saint Germain, İngiltere’den; Arjantin’den; CA Independiente, Kıbrıs’dan; Apollon Limassol, ülkemizden; Galatasaray ve Trabzonspor ayrıca e-Spor dünyasından, Team Heretics ve OG kulüplerinin taraftar token arzı yapıldı. Arzı yapılan taraftar tokenlerini şu anda Socios platformu veya Chiliz.net kripto para borsası üzerinden almak mümkün.

Şirketin yenilikçi adımları ve hedeflerini düşününce platformda yer alan kulüp sayısının ilerleyen dönemlerde artacağını ve taraftar tokenlerinin kullanım alanlarının genişleyeceğini düşünüyoruz.

Sonuç olarak bu içerikte sizlere taraftar tokenlerinin ne olduğunu, düzenlenen taraftar anketlerinde oy kullanabilmek için ihtiyacınız olan token miktarı ve işleyiş sürecini, taraftar tokenlerinin genel olarak fiyatını etkileyen unsurları, taraftar token arzını ve bugüne kadar hangi kulüplerin token arzlarının yapıldığını açıklamaya çalıştık.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir