NFT Nedir? Beklenen NFT’ler Geliyor!

NFT nedir? NFT Token ne işe yarar ve nasıl çalışır? Son zamanların popüler token yapısı hakkında bütün merak edilenleri cevaplıyoruz.

İçindekiler

Kripto para teknolojilerinin gelişmesiyle beraber Blok Zinciri sistemlerinin yeni ve farklı nimetleriyle tanışmaktayız. Her geçen gün değişen ve gelişen kripto paralar artık tamamen farklı anlamlara bürünmüş durumdalar. Zira ilk yıllarında sadece para yerine geçmesi beklenen bir takas birimi olan bu sistemler Blok Zinciri sisteminin gelişmesiyle beraber farklı amaçlara evrilebilmekteler. Bu farklı amaçlardan bir tanesi de NFT olarak çıkmakta. Özellikle Twitter’daki Tweet satışı ve NBA Top Moments ile gündeme gelen NFT son derece popüler bir konu. Peki NFT nedir? NFT ne işe yaramaktadır? Bu sistemin mantığı nedir ve nasıl çalışmaktadır?

NFT Nedir?

NFT’nin açılımı Non-Fungible Tokens, yani değiştirilemeyen tokendir. Adından da anlaşılacağı üzere NFT’ler özünde sadece tokenlerdir. Kripto para birimlerinin, yani coinlerin aksine daha basit yapıları bulunan NFT’ler, Blok Zincirleri aracılığıyla işlev görmektedirler. Fakat bu tokenleri alternatiflerinden ayıran en büyük özellikleri eşsiz olmalarıdır. Yani herhangi bir NFT Token sadece bir kişide bulunur. Elbette ki bu kişinin belirli bir takas birimi karşılığında NFT Tokenini başkasına aktarması mümkündür. İster dolar, ister BTC, ister ETH ve isterseniz de başka araçlarla NFT’nizi satabilir veya başka bir cüzdana transfer edebilirsiniz.

Mantığı Nedir?

Twitter'ın kurucusu ve sahibi Jack Dorsey'in attığı ilk tweet NFT olarak 2.5 milyon dolara satıldı!
Twitter’ın kurucusu ve sahibi Jack Dorsey’in attığı ilk tweet 2.5 milyon dolara satıldı!

NFT nedir sorusunu daha da detaylandırırsak işin mantığına inmek gerekmekte. Unutmayın ki bütün piyasalar arz ve talep üzerine kurulu olurlar. Yani herhangi bir kişi için hiçbir anlam ifade etmeyen NFT Tokeni başkası adına büyük anlam ifade edebilir. Bu durumda ilgili Tokenin tamamen eşsiz ve bulunamaz olması da büyük etken olur. Haliyle insanlar ilgili NFT Tokenine ciddi değerler biçebilir ve satın almak isteyebilir. Bu durumun en büyük örneklerinden bir tanesi geçtiğimiz günlerde yaşanan Tweet satışı. Twitter tarihinde atılan ilk tweet bir NFT’ye dönüştürüldü ve tamamen eşsiz bir hal aldı. Bu tweet koleksiyon değerinde belirli bir miktar kripto para karşılığında satın alınarak başka bir kişinin himayesine geçti. Eğer siz de dijital koleksiyonlara önem vermekteyseniz NFT’lere göz atabilirsiniz. Zira NFT’lerin genel kullanım amacı koleksiyon bazında olmakta.

Nasıl Çalışır?

Bütün Tokenlerle çalışma mantığı aynı olan NFT’nin tek farkı eşsiz olmasıdır. Böylece farklı değerlere biçilebilir ve satılabilir. Siz de bu sektöre ilgi duymaktaysanız bir NFT Token satın alabilirsiniz. Ayrıca NFT bazında satılan farklı koleksiyon ürünleri de almanız mümkün. Bu konuda en popüler olan ve lisanslı olarak aktif satış gerçekleştirilen platform NBA Top Shot olmakta. Ünlü NBA basketçilerinin vuruşları NFT haline getirilerek bu platformda satılıyor. Kimileri için NFT nedir sorusunun cevabı basit coinler olabilirken kimileri için de NBA Top Shot ya da nadide bir tweet olabiliyor.

NFT Token Ne İşe Yarar?

NFT coinlerin bu kadar hızlı bir şekilde popüler olmasının asıl sebebi şüphesiz kiş eşsiz olmaları. Bu tip tokenlerin değerleri farklı insanlar için farklı anlamlar ifade edebilmesinden ötürü yükselebilmekte. Artık insanlar ürettikleri dijital ürünleri NFT bazında eşsiz bir hale getirme yeteneğine sahip. Böylece bu ürünler çeşitli alıcılara ulaşabilmekte ve satılabilmekte. NFT coin ne işe yarar sorusunun değişik amaçlarla da şekillenebileceğini belirtelim. NFT coinler üzerinden para kazanabilirsiniz, takas yapabilirsiniz ya da belki de sadece kendinize ait olan bir yapı üretebilirsiniz. Bu konuda özgürlüğünüz sadece hayal gücünüzle sınırlandırılmış durumda.

AC Milan NFT'leri çok yakında Socios'da!
NFT’ler çok yakında Sociosda!

Geçtiğimiz yıl DeFi’lerin yılı olarak geçmişti bu sene ise NFT yılı olacağı, NFT nedir ve NFT coin ne işe yarar sorusunun artacağı aşikar. Chiliz ve Socios’da bu alanda bir çalışmanın yapılacağını daha önce dile getirerek bu durumun dedikodudan öte olduğunu bizlerle paylaştı. Şayet bu konuyla ilgili Chiliz.net ve Socios hesaplarınızın şimdiden hazır olması büyük önem arz ediyor. Chiliz.net hesabınız yoksa referanslı kayıt linki ile hemen kayıt olabilir, daha fazla detaylı bilgi için Chiliz.net nedir isimli içeriğimize göz atabilirsiniz. Bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak hep birlikte göreceğiz!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir