Coin Yakımı Nedir?

Kripto para dünyasında birçok farklı terim mevcut. E haliyle bu dünyaya yeni giren yatırımcıların, bu terimlere son derece yabancı kaldıkları malumunuz. Yerine göre ilgili terimler yatırım yaptığımız ilgili birimi derinden etkilediklerinden ötürü son derece önemli olabilmekteler. Bu önemli terimlerden bir tanesi de coin yakma işlemi. Coin yakımı nedir ve coin yakma ne işe yarar diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Zira bu yazımızda sizlere ilgili işlemin detaylarını en ince ayrıntılarına kadar anlatacağız.

Coin yakımı, adından da anlaşılacağı üzere, belirli bir miktarda kripto paranın tabiri caizse çöpe atılması işlemidir. İlgili coin yetkilileri tarafından belirlenen miktarda takas birimi yakım işlemi esnasında dolaşımdan çıkartılır. Bunun sonucunda ise gerek olumlu, gerek olumsuz birçok sonuç doğar. Fakat doğan sonuçların uzun vadede son derece yararlı olduklarını belirtelim. Bu sebeptendir ki birçok büyük coin yetkilisi yakım işlemini sıklıkla uygulamakta. Lakin ilgili işlemin Ethereum ve Bitcoin gibi alternatiflerde olmadığını da başından belirtelim. Zira bu coinlerin herhangi bir yöneticisi olmadığı ve merkeziyetsiz bir yapıda olduğu için yakım işlemi mümkün değildir. İlgili işlem CHZ, Taraftar Tokenleri ve benzeri takas birimlerinde yapılmaktadır.

Coin Yakımı Ne İşe Yarar?

Kripto para yakımının amacı da oldukça basit. Coin yakma nedir ve coin yakma ne işe yarar diye soru soruyorsanız bilmeniz gereken tek şey ilgili işlemlerin coin fiyatlarını arttırmak amacıyla yapıldığı.

Kripto para yöneticileri dolaşımda tuttukları coinlerin belirli bir miktarını satın alarak dolaşımdan çıkartırlar. Böylece ilgili coinin piyasadaki arzı azalır. Haliyle de, arz ve talep dengesine bağlı olarak, daha az bulunan malın ücreti artar. Dolayısıyla dolaşımda daha az arzı olan coinin birim fiyatı anlamlı oranda artmış olur. Bu işlemi günümüz itibariyle birçok coine sahip firma yetkilileri düzenli olarak gerçekleştirmekte. 

Birçok kişi coin yakma nedir ve coin yakma ne işe yarar cevaplarını aldığı zaman bu işlemi ilk bakışta son derece illegal buluyor. Halbuki günümüz reel borsalarında da coin yakımına benzer işlemler yapıldığını söylemek gerek. Aslında bu yöntem son derece klasik bir hisse yönetim stilidir.

Reel Borsalarla Örneklendirme

Reel borsalarda firmalar sık sık halka açık bir şekilde paylaşılmış olan hisselerinden satın alım yaparlar. Kendi hisselerini satın alan firmalarsa bu hisselerin dolaşımını kısıtlarlar. Böylece ilgili hissenin fiyatı ciddi oranda artar. Coin yakma işleminde de yapılan adımlar aslında tam olarak budur. Dolayısıyla reel borsalarda bu durumu “hisse yakma” olarak değerlendirebiliriz. Siz de coin yakma nedir diye düşünüyorsanız en basit şekliyle bu durumla bir bağlantı kurabilirsiniz.

Coin yakma ne işe yarar sorusunu da daha net ve anlaşılır bir örnekle yeniden anlatmak gerekirse, piyasada 10 adet coinin olduğunu ve bunların hepsinin 10TL’den satışta olduğunu farz edelim. Eğer siz coin yöneticisi olarak bu coinlerin 2 tanesini satın alır ve dolaşımdan çıkartırsanız haliyle arz daha az olacaktır. Dolayısıyla da ilgili coinin fiyatı, arzın azalmasıyla doğru orantılı bir şekilde yükselecektir. İşte bu duruma coin yakma işlemi denir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir