1 Bitcoin Kaç Usd?

İçindekiler

Son dönemde yaptığı hareketlerle, para piyasalarında hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıların dikkatini çeken Bitcoin’in Dolar Fiyatı yatırımcı kulislerinde tekrardan sıkça konuşulmaya başlandı. 1 BTC Kaç USD? 1 Bitcoin Kaç Dolar? Sorularına aşağıda paylaştığımız grafikler üzerinden anlık olarak cevap bulabilir, tarayıcınıza veya telefonunuza bu sayfayı favorilere ekleyerek BTC/USD fiyatını yaşanan güncel gelişme ve haberler ile birlikte düzenli bir şekilde takip edebilirsiniz.

Ayrıca sizler için bu sayfada, Bitcoin ve Kripto Para Piyasası hakkında konuşulanları ve yaşanan gelişmeleri kronolojik olarak iletmeye çalışıyoruz. Dilerseniz sayfanın en aşağı kısmına inerek en güncel gelişmelerden haberdar olabilir, dilerseniz yukarıda bulunan içindekiler kısmından ilgili tarihe tıklayarak doğrudan gelişmeler ve haberleri inceleyebilirsiniz.

(Sorumluluk Reddi Beyanı: Veriler kripto para borsaları tarafından sağlanmaktadır ve kripto para borsalarının veya veri sağlayıcılarımızın belirttiği şekilde gecikmeli olabilir. Chiliz Gündem herhangi bir verinin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.)

(Saatlik BTC/USDT Grafiği)

Bilindiği üzere kripto para piyasası son derece volatil (oynak) piyasalardır. Piyasalardaki bu volatilite yüksek riski seven yatırımcıları bu piyasaya sürükleyen en önemli nedenlerden. Buna en güzel örneği 2017 yılında yaşanan Bitcoin yükseliş rallisini örnek verebiliriz.

2017 Bitcoin Rallisinde Neler Olmuştu?

(2017 Bitcoin Rallisi)

O dönem Bitcoin fiyatı, Ekim ve Aralık arası dönemde tam olarak %350’den fazla artış göstererek tüm dünyada gözlerin kripto para piyasasına çevrilmesine neden olmuştu.

11 Kasım 2017 tarihinde Bitcoin 7200 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Takvimler 15 Kasım 2017 tarihini gösterdiğinde, 1 BTC 5975 dolara kadar geriledi. 5975 BTC/USD fiyat seviyesi, Bitcoin rallisinin başlamadan önceki gördüğü en düşük fiyat seviyesiydi. Çok uzun bir sürede değil, tam olarak sadece 1 ay 5 gün süren Bitcoin Rallisi, o tarihe kadar BTC fiyatının gelmiş geçmiş en yüksek fiyat seviyesini görmesini sağlamıştı. Tam olarak 19.655 doları gören BTC/USD fiyatı sadece 12 Kasım – 17 Aralık 2017 tarihleri arasında %228.9’luk bir artış göstermişti.

2018 yılının ilk çeyreğinde yaşanan %60’lık sert satış dalgasını ve 2019 yılının ilk yarı performansında yaşanan boğa piyasası ile hep birlikte görmüştük.

Yükselen talep eğrisiyle birlikte 2020 yılının Temmuz ayının sonunda piyasadaki Bitcoin miktarı, Mayıs 2019’un sonundan bu yana en düşük seviyelerine gerilemişti. Bahsi geçen Mayıs 2019’da Bitcoin fiyatı 8 bin dolar seviyelerindeyken. 11 Temmuz 2019 tarihindeki 12 bin 967 dolarlık zirveye kadar da borsalardaki düşük meblağ süreciyle birlikte devam etmişti.

2020

Bitcoin’den 2020’de Yeni Rekor! BTC/USD 19 bin 857 Dolar!

Korona virüsün, ekonomilere yansıyan olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla devreye sokulan mali teşvikler sebebiyle riskli yatırım araçlarına artan ilgiyle birlikte kripto para birimlerinin daha fazla kabul görmesi beklentileri dijital paralara olan ilgiyi arttırdı.

2020 yılının başından 2020 Kasım ayının sonuna kadar %170’in üzerinde bir değer kazanan Bitcoin, 30 Kasım 2020 tarihinde gördüğü 19.857 dolar seviyesiyle son olarak Aralık 2017 rallisinde gördüğü 19.655 BTC/USD fiyat seviyesini solladı!

2020 Bitmeden Bitcoin’den Yeni Rekor!

2020 Mart ayından beri yükselişine devam eden Dünya’nın önde gelen kripto para birimi Bitcoin’den 2020 yılı bitmeden yeni rekor geldi. %13’den fazla bir artışla 23 bin dolar seviyesini aşarak en yüksek en yüksek fiyat seviyesine ulaşırken piyasa hacmi ise 400 milyar doları aştı!

21 Aralık 2020 – Bitcoin, Yılın Son Günlerinde Artışta!

Küresel hastalık Covid-19 ile birlikte kripto para piyasının canlandığı ve bu süreçten etkilendiği kesin. Herkes felaket yılı 2020’nin bitmesini beklerken Bitcoin, yılın son günlerinde yaptığı artış ile yatırımcılarını mutlu ederek 2020 yılına yüksek fiyat seviyesi ile veda etti.

Kripto para biriminin Aralık ayındaki kayda değer rallisi devam ederken, 20 Aralık Pazar günü, tüm kripto para borsalarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Çarşamba günü ilk kez 20.000$ seviyesini geçtikten sonra, 19 Aralık’ta ilk kez 24.000$ direncini kısa bir süre sonra kırdı ve o zamandan beri yükselmeye devam etti.

Bitcoin’in ivmeli yükselişiyle birlikte, daha önce Paul Tudor Jones ve Stanley Druckenmiller gibi büyük yatırımcıların Bitcoin’e geçmesine, Square ve MicroStrategy gibi teknoloji firmalarının da Bitcoin satın almasına neden oldu. 2020’nin son günlerinde kripto para birimine olan kurumsal ilgi artmış durumda.

Elon Musk – Bitcoin Göndermesi

Elon Musk’ın Bitcoin göndermesi hem BTC hem de altpazar kripto para piyasasında artışa neden oldu. Tesla ve SpaceX  İcra Kurulu Başkanı Elon Musk, Tesla’nın bilançosunu Bitcoin’e dönüştürmesini öneren MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’a yanıt verdi. Bu durum olasılığını dışlamak yerine Musk, “Bu kadar büyük işlemler mümkün mü?” diyerek Saylor’ın önerisine açık kapı bıraktı.

Musk ve Saylor’ın ne kadar ciddi olduğu bilinmiyor ancak Elon Musk’ın aynı zamanda bir Altcoin olan Doge Coin’e atıfta bulunarak; “tek kelime: Doge” tweeti atması ilgili kripto para biriminin Twitter’da trend olmasını ve %20’den fazla bir fiyat artışı yapmasını sağladı.

Mevcut Bitcoin rallisinin yeni yıla doğru ne kadar sürdürülebilir olacağı, yatırımcı ve danışmanlar tarafından birbirinden zıt görüşleri içermekte. Bitcoin daha önce geleneksel inişler ve çıkışlar yaşadı ve yaptığı son büyük ralli ile 1 Ocak 2017’de zirveye ulaştı, ardından ertesi yıl fiyatında sert bir düşüş yaşamıştı. Finans uzmanları, danışmanlar ve yatırımcılar, bu dönemin farklı olduğu hakkında güçlü bir oyun konuşsa da daha uyanık piyasa oyuncuları riskler konusunda yatırımcıları uyarıyor.

Coinbase CEO’su ve kurucu ortağı Brian Armstrong, 17 Aralık tarihli bir blog gönderisinde, özellikle 2017 yılına bir atıfta bulunarak, “Bunun yalnızca yüksek hacimlerin değil, aynı zamanda fiyat oynaklığının da yüksek olduğu bir zaman diliminin olduğunu ve dikkat edilmesi gerekildiği” konusunda yatırımcıları uyardı.  

Bitcoin’de Artış!

Geçtiğimiz hafta Coinbase CEO’su Brian Amstrong kripto para piyasası ve Bitcoin ile ilgili bir açıklama yapmıştı. Armstrong “Kriptoya yatırım yapmak riskler barındırır. Kısa vadeli spekülasyona odaklanan ve kripto para birimine yatırım yapanların danışman tutmaları gerekir.” diyerek; “Kısa vadeli spekülasyona odaklanan ve müşterileri kripto para birimlerine yatırım yapmayla ilişkili riskleri daha iyi anlamak için kaynak aramaya ve mali danışmanlara danışmaya teşvik eden yatırımcıları uyarıyoruz.” söylemi ile mevcut piyasaya uyarılarını iletmişti. Yaşanan bu gelişmeler ve Elon Musk’ın da içinde olduğu Bitcoin göndermesi mevcut Bitcoin fiyatı ve güncel kripto para piyasasını yakından etkiledi.

Ayrıca kurumsal bir yatırımcı olan Jefferies küresel öz sermaye stratejisi başkanı Christopher Wood, fiziksel altının yüzde beşini sattı ve bu parayı Bitcoin’e yatırdı. Wood, Bitcoin’in fiyatı düzelirse daha fazlasını ekleyeceğini de sözlerine ekledi. Bu, bazı kurumsal yatırımcıların Bitcoin’in altından daha iyi bir yatırım olduğuna inanmaya başladığını gösteriyor.

21 -27 Aralık 2020 Haftalık Özet

21 Aralık 2020 Pazartesi günü öğleden sonranın ilk saatlerinde Bitcoin fiyatı %19,10 artışla 22,802,64 dolar oldu.

22 Aralık 2020 Salı günü ise Bitcoin sert bir düşüş yaşadı ve yüzde 4,92 gerileme yaşadı. Pazartesi gününün yükselişinden sonra salı günü bir düzeltme beklenmekteydi. Salı gününü Bitcoin 22,869,75 dolardan kapattı.

Bu hafta Birleşik Krallık’ta yeni tip mutasyonlu Covid-19 virüsü ile karşılaşması nedeniyle, tüm para piyasaları gibi kripto para piyasası da oldukça hareketlendi. 23 Aralık Çarşamba günü Bitcoin eski sınırına dönerek 23,500 dolar seviyesine yükseldi ve günü artışla kapattı.

Ripple – SEC Davası Etkileri

ABD SEC (Güvenlik ve Takas Komisyonu) ile Ripple yüzleşmesi sadece altcoinler üzerinde değil aynı zamanda pazar lideri üzerinde de etkili olmaya başladı. Bu dava, etkisi altında sadece Ripple’ı değil tüm piyasa ve Bitcoin üzerinde bırakacak gibi göründü. Piyasalara düşen bu haberle 24 Aralık Perşembe günü, BTC 22.900$’dan işlem gördü. 25 Aralık 2020 Cuma günü ise toparlayan piyasalarla birlikte 1 Bitcoin, küresel piyasalarda 23.582 dolar seviyesinden işlem gördü.

Bitcoin 26 Aralık 2020 tarihinde, ilk defa bir tatil gününde işlem değerini 28.000 dolara üzerinde çıkarttı ve rekorunu tazelemiş oldu. 27 Aralık’ta ise 28.330 dolara yakın bir gün içi yüksek fiyat hareketi yaparak, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi oldu ve yılbaşı haftasına finans uzmanları ve yatırımcıların beklentilerinden yüksek bir seviyede girdi.

2020 Yılının Son Haftası

Bitcoin, yaptığı boğa hareketi ile birlikte piyasa değerini 500 milyar doların üzerine çıkardı. Eğer bu kripto para birimi, şayet bir şirket olsaydı dünyanın en büyük şirketleri sıralamasına 11. sıradan girerdi. Bu denli büyüklüğe sahip bir yapının, sadece bireysel yatırımcılar tarafından tercih edilip, kurumsal yatırım firmalarının dikkatini çekmemesi global piyasalarda mümkün görünmüyor.

Yılın son haftasında yaptığı hareket ile birlikte dikkatleri üzerine çeken Bitcoin ile ilgili; CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, geçtiğimiz günlerde Coinbase’den büyük Bitcoin çıkışlarını işaret etti, bunu daha büyük alımların yapıldığının bir işareti olarak tanımladı.

Yılın son günlerinde ise BTC, 28 Aralık 2020 Pazartesi günü 26.246,58 dolar ile başladı. Pazar günü yükselişinden sonra haftaya düşük başlayan Bitcoin haftanın ilerleyen günlerinde ise yükselişine devam etti.

29 Aralık 2020 Salı günü 27.036,69 dolar ve 30 Aralık 2020 Çarşamba 27.376,37 dolar ile kapattı.  31 Aralık 2020 Perşembe 28.856,59 dolar ile zirveye oynayan Bitcoin, 27 Aralık rekorunu da bu sayede kırmış oldu. Bu hareket ile birlikte Bitcoin, Ripple davası ve davadan sonra izlediği güçlü seyirle birlikte güvenilirliğini kaybetmeyecek gibi. Kripto paraların kullanılması ve artışı için Bitcoin’in geri çekilmesini öneren ekonomistlerin tersine, Bitcoin gözünü yükseklere dikmiş durumda.

Ocak/2021

Yeni Yıla Başlangıçta Bitcoin

Bitcoin, ABD borsaları işlem saatlerinde 27.900 dolara hızlı bir geri çekilme hareketi yapmadan önce 31 Aralık Perşembe günü erken saatlerde 29.000 doların üzerinde yeni bir rekor kırdı. Anlık düşüşe rağmen, piyasa değerine göre bir numaralı kripto para birimi, en son 2019’un ikinci çeyreğinde elde edilen bir başarı olan art arda üçüncü aylık kazancını izledi. Bu sonuçla birlikte BTC, yalnızca Aralık ayında %45’in üzerinde bir artış göstererek yatırımcılarını sevindirmiş oldu.

Bitcoin, uzun vadeli yatırımcılar veya Ekim ayının düşük seviyelerinden BTC pazarına girenler için 2020’ye çok mutlu bir son verdi. BTC fiyatı, Aralık ortasından itibaren büyük ölçüde hızlandı ve önemli bir engel olan 20.000$ seviyesini aşarak sadece birkaç hafta içinde tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Genel olarak, 2020’deki Bitcoin performansı oldukça tatmin ediciydi. 2020 29.000$ fiyat seviyesinde sona erdi ve 2021’de yeni bir rekor seviyeye yükselmeye başlayarak büyük bir sıçrayış yakaladı.

2021 Yılının İlk Günlerinde Bitcoin

Bitcoin, Amerikan dolarına göre perşembe günü %0.18 arttı. Çarşamba günü %5,74’lük bir rallinin ardından Bitcoin günü 28.938$’da tamamladı. Güne yükselişle başlayan Bitcoin, sabahın erken saatlerinde en yüksek seviyeye yükseldi ve düşmeden önce 29.286$’lık seviyeye yeni bir yükseliş yaşadı. İlk büyük direnç seviyesi 29.467$’ın gerisinde kalan Bitcoin, öğleden sonra erken saatlerde 27.557$’a düştü. Yaşanan bu geri çekilme ile Bitcoin’in ilk büyük destek seviyesini 27.802$’a düşürdüğünü gördü. Günün ilerleyen saatlerinde Bitcoin, 29.000$’ın altındaki seviyelerde günü sona erdirmeden önce kısaca 29.150$ seviyelerini test etmiş oldu. Yeni yıl 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle hareketli başladı diyebiliriz.

2 Ocak Cuma – Karışık bir Başlangıç!

Bitcoin, Cuma günü %1.42 arttı. Perşembe günkü %0.18’lik artışın ardından, günü 29.349 dolardan kapattı. Bitcoin bu hamleyi yapmadan önce sabahın erken saatlerinde 28.716$’a düştü.

27.902$’lık ilk büyük destek seviyesinden uzaklaşan Bitcoin, sabahın erken saatlerinin en yüksek seviyesi olan 29.488$’a yükseldi. Ana direnç seviyelerinin gerisinde kalan Bitcoin, tekrardan 29.000$ seviyesinin altına düştü. Bununla birlikte, sabahın geç saatlerinde destek bulan Bitcoin, gün ortasının en yüksek seviyesini ve 29.620$’lık yeni bir yükseliş hareketi yakaladı.

BTC, Cumartesi günü %9.65 arttı. Cuma günkü %1.42’lik kazancın ardından, günü 32.183.0 dolardan kapattı. 2 Ocak Cuma günü güne karışık bir başlangıç yapan Bitcoin bununla birlikte büyük bir fiyat hareketi yakalamış oldu.

Bitcoin’den Yeni Rekor!

Bitcoin, hamle yapmadan önce sabahın erken saatlerinde 29.000$’a düştü. 28.837$’lık ilk büyük destek seviyesinden uzaklaşan BTC, günün erken saatlerinde 33.292$’a yükseldi. Gün boyu süren ralli, Bitcoin’in ana direnç seviyelerini kırarak yeni bir yükseliş ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını sağladı. 32.100$ seviyelerine gerilemesine rağmen BTC, üçüncü ana destek seviyesi 31.036$ ‘a düşmekten kaçındı. Kısa vadeli yükseliş eğilimi, en son atılımla 33.000$ seviyelerine kadar desteklenerek bozulmadan kaldı. Yükseliş hareketiyle yeni bir fiyat rekoru kıran BTC yeni yılın ilk haftasını anlamlı düzeyde olumlu kapattı.

Bitcoin’de Rekor Haftası!

Bitcoin , Pazar günü %2.43 arttı. 2 Ocak Cumartesi günkü %9,65’lik rallinin ardından Bitcoin haftayı %25.6 artışla 32.968 dolardan kapatmış oldu. Bir hamle yapmadan önce sabahın erken saatlerinde 31.975$’a düştü. 29,691$’lık ilk büyük destek seviyesinden uzaklaşan Bitcoin, gün içi en yüksek seviyeye ve 34.873$’lık yeni bir yükselişe yükseldi. BTC, tersine gitmeden önce 35.000$’lık direnci test etmek için 33.983$’lık ilk büyük direnç seviyesini kırdı.

Negatif bölgeden kaçınan Bitcoin, 33.000$’ın altındaki seviyelere geri dönmeden önce 33.800$ seviyelerini yeniden gözden geçirdi. 33.983$’lık ilk büyük direnç seviyesi, Bitcoin’i günün geç saatlerinde tekrar sabitlemişti

Bitcoin , 5 Ocak Salı günü %6,23 değer kazandı. Pazartesi’den % 3.03’lük düşüşü tersine çeviren BTC, günü 33.985 dolardan kapattı. Tersine gitmeden önce sabahın erken saatlerinde 32.861 dolara yükseldi. 34.000$ seviyesinin altına düşmeden önce ilk büyük direnç seviyesini 34.209$’dan kırdı.

Bitcoin Sınırları Aştı

Bitcoin ilk Kez 38.000$’ı üstlendi ve yılbaşından bugüne kazancını %30’un üzerine getirdi. Önde gelen kripto para birimi, son 24 saatte %5,93 artışla 36,004 dolara düşmeden önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 38,286 dolara ulaştı. Toplam kripto para birimi piyasa değeri 1 trilyon dolar oldu. 2017’nin mega boğa hareketi sırasında Pazar, 760 milyar dolarlık toplam değerle zirveye ulaşmıştı. Gösterge, analistin “mükemmel fırtına” dediği Kasım 2018’den bu yana en yüksek seviyede. Bu durumda 7 Ocak 2021 tarihi itibariyle Bitcoin sınırları aşmış oldu!

Haftanın Diğer Günleri

Bitcoin, 8 Ocak Perşembe günü %7,09 yükseldi. Perşembe günkü %8.19’luk sıçramanın ardından günü 39.401 dolardan kapattı.

9 Ocak Cuma günü %2.85 arttı. Perşembe günkü %7.09’luk bir rallinin ardından günü 40.509 dolardan kapattı. Bitcoin, haftanın diğer günlerinde yine artıştaydı. 9 Ocak Cuma günü 41.000 dolara kadar yükselmeyi denedi ve tekrardan düşüş yaşadı.

Cuma gününden %2,85’lik bir kazancı kısmen tersine çeviren Bitcoin, günü 40.168$ dolardan tamamladı. Tersine gitmeden önce sabahın erken saatlerinde 40.915$’a yükseldi.

Bitcoin’den Hızlı Bir Hafta

Bir hamle yapmadan önce Pazartesi gününün en düşük seviyesi olan 28.540$’a düştü. 27.594$’lık ilk büyük destek seviyesinden uzaklaşan kripto para birimi, Cuma gününün en yüksek seviyesine ve 41.969$’lık yeni bir sallanmaya yükseldi. Bitcoin hızlı bir haftaya giriş yaparken birçok analist ve yatırımcının yorumları ile karşılaştı.

Bununla birlikte yaşanan düşüş eğilimi, haftayı 39.000 doların altındaki seviyelerin sonuna kadar gerilediğini gördü. Ancak geri çekilmeye rağmen Bitcoin, ikinci büyük direnç seviyesinden 36.608$’a düşmekten kaçınmasına rağmen pazartesi günü erken saatlerde hızla düşerek 40.000 doların üzerine çıkamadı.

Analistlerin Bitcoin Yorumu

Çok uluslu bir ABD yatırım bankası olan Goldman, kurumsal yatırımcının kripto para piyasasına gelmesiyle Bitcoin’in durulacağını savundu. Küresel emtia araştırma başkanı Jeff Currie ise Bitcoin’de ki kurumsal para miktarının varlığı olgunlaştırmak için büyümesi gerektiğine inandığını belirtti.

14 -17 Ocak Haftası

Bitcoin/USD paritesi tahmininin bir parçası olarak, 35.140 seviyesinde bir test bekleniyor. Düşüşe devam etme girişimini ve düşüş eğiliminin daha da gelişmesini nerede bekleyebiliriz?

Bu hareketin amacı, 27640 seviyesine yakın alandır. Bitcoin satışları için muhafazakâr alan, 41700’de Bollinger Bantları gösterge şeridinin üst sınırının yakınında yer almaktadır.

Bitcoin, 15 Ocak Perşembe günü %4,73 arttı. Çarşamba günkü %9.54’lük rallinin ardından günü 39.136,0 dolardan kapattı. Bitcoin bir hamle yapmadan önce sabahın erken saatlerinde ise 36.666$’a kadar düştü.

Dolar karşısında, 16 Ocak Cuma günü %6,15 düştü. Perşembe gününden itibaren %4,73’lük bir ralliyi tersine çeviren Bitcoin, günü 36,741,0 dolardan kapattı. Tersine gitmeden önce sabah erken saatlerde 39.701$’a yükseldi.

BTC/USDT paritesinde 17 Ocak Cumartesi günü %1.91 düştü. Cuma günkü %6.15’lik düşüşün ardından Bitcoin günü 36.041 dolardan kapattı. Bir hamle yapmadan önce sabahın erken saatlerinde 35.551$’a düştü. Başlıca destek seviyelerinden uzaklaşan Bitcoin, sabahın geç saatlerinde gün içi 37.997$’a yükseldi.

18- 24 Ocak Haftası

Bitcoin, Eylül ayından bu yana en büyük haftalık fiyat kaybının ardından toparlanmak için mücadele ediyor. Fiyat, 17 Ocak’da, Eylül ayının ilk haftasından bu yana görülmeyen bir şekilde haftalık olarak %6 düştü.

Amerikan Merkez Bankası dijital para birimleri bir “heves” değil, ömür boyu yatırım olduğunu söylüyor. Bitcoin’in artış göstermeden önce, Pazartesi günü en düşük 30.635$’a düştüğü görüldü. Salı günü ayrı bir düşüş yaşadı ve ardından düşmeden önce Çarşamba günü 40.001$’a yükseldi. 43.933$’lık ilk büyük direnç seviyesinin oldukça gerisinde kalırken, Bitcoin 33.008$’lık %23.6 FIB’yi aştı. Bununla birlikte, haftanın düşüşünü yaşadı. Bitcoin’in haftayı 35.900$ seviyelerinde bitirmeden önce 34.000$ seviyesinin altındaki değerine geri döndü. Pazartesi günü %7,31 düşüş ve Cuma günü %6,12’lik düşüş oldu ve 5 gün boyunca kırmızı ok olumsuzluğunu sürdürdü.

Bitcoin’de Beklenmedik Düşüş!

Bitcoin, 20 Ocak Çarşamba sabahı 36.000 dolardan 34.000 kadar dolara düştü. Dolara karşı Perşembe günü %13.06 geriledi ve düşüş seyri devam etti. Çarşamba günkü %1.04 gerilemenin ardından, günü 30.872$’da kapattı. Cuma günü %7,02 yükselerek Perşembe günkü %13.06 düşüşü kısmen tersine çeviren Bitcoin, günü 33.058$’dan kapattı.

23 Ocak Cumartesi günü BTC, %2.81 düştü. Cuma gününden %7.02’lik bir ralliyi kısmen tersine çeviren Bitcoin, günü 32.099$ ‘da tamamladı. Bitcoin bir hamle yapmadan önce sabahın erken saatlerinde 32.138$ seviyelerini gördü. Bitcoin’de beklenmedik bir düşüşün yaşandığı bir hafta oldu. Beklenmedik düşüş ve çıkış hareketlerine rağmen Bitcoin hala tüm para piyasalarında zirvede olmaya devam ediyor!

Yellen’den Bitcoin Açıklaması!

ABD Başkanı Joe Biden’in hazine sekreteri olan Janet Yellen, kripto para sektörünün yakın zamanda ABD’de artan düzenleyici incelemelere girebileceğini öne süren yorumlar yaptı.

26 Ocak Salı günü, Yellen’in onay duruşması sırasında Senatör Maggie Hassan, kripto paraların terörizm ve diğer yasadışı amaçlarla kullanımı hakkında bir soru sordu.

“Kripto para birimleri özel bir endişe kaynağıdır!” diye yanıt veren Yellen “Bir çoğunun yasadışı finansman için kullanıldığını düşünüyorum.” diyerek, kripto paraların, para aklamak için kullanıldığını ve yöntemlerin incelenmesi gerektiğini söyledi. Yellen’ın kripto para birimleri ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar, kripto para piyasası ve BTC fiyatında dalgalanmaların yaşanmasına neden oldu.

Yellen’ın açıklamaları ve piyasadaki volatil durumla birlikte Bitcoin, dolara karşı Pazar günü %0,69 arttı. Cumartesi gününe göre %2,81’lik düşüşü toparlayan Bitcoin, haftayı %9.97 düşüşle 32.32 dolar seviyesinden kapattı. BTC, bir hamle yapmadan önce en düşük 31.709$’a düştü. 31.174$’lık ilk büyük destek seviyesinden uzaklaşan Bitcoin, gün içi yüksek 33.174$’a yükseldi.

Haftanın Özeti

Bitcoin, Salı günü %0,83 arttı. Pazartesi’ye göre %0.13’lük bir düşüşü tersine çeviren Bitcoin, günü 32.519 dolardan kapattı. Pazartesi günü, fiyatı hem yatay direnç bölgesini hem de söz konusu kanalın üst sınırını aşarak 34.900$’a kadar yükseltti. Bu durum potansiyel bir düşüsün sürekli olmadığını da kanıtlamış oldu.

BTC/USDT paritesinde, Cuma günü %2.63 arttı. Perşembe günü %9,70’lik bir rallinin ardından günü 34.253,0 dolardan kapattı. Cumartesi günü %0.17 arttı. Cuma günkü %2,63’lük kazancın ardından Bitcoin günü 34,341 dolardan kapatmış oldu.

35.000 dolara yükselen bir BTC daha geniş pazarı destekleyecektir. Haftanın özetinde görüldüğü üzere Bitcoin’de ki artış ve dalgalanmalar kripto para piyasasına gözleri tekrardan üstüne çekti. ABD Hazine bakanı Yellen’ın ve kurumların Bitcoin hakkındaki açıklamaları ve yatırımcların pazardaki hareketleri piyasanın artışları ve azalmalarını anlamlı düzeyde etkileyerek piyasaya yön vermekte.

Şubat/2021

Şubat Ayının İlk Günü

Avrupa Merkez Bankası yönetim konseyi, Bitcoin yatırımcıları için bir alarm çaldı. ECB’nin yönetim kurulu üyesi Gabriel Makhlouf, “İnsanlar Bitcoin’e yatırım yapmak istiyorlarsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerekir – bu kesinlikle benim görüşüm.” dedi. Bu haberden sonra Bitcoin, dolara karşı Cumartesi günü %3.48 düştü. Cumartesi gününe göre %0.17’lik bir artışla tersine çeviren Bitcoin, haftayı %2.51 artışla 33.138 dolardan kapattı. Bitcoin’in sabahın erken saatlerinde 34.407$ ‘a yükselip tersine gitmeden önce yükseldiği görüldü. BTC, Şubat ayına hızlı bir giriş yaptı. Ayrıca kısa vadeli yükseliş eğilimi, son satışlara rağmen bozulmadan kaldı.

Şubata Hızlı Giriş

BTC‘den USDTG paritesinde Salı günü %5.98 yükseldi. Pazartesi günkü %1.35’lik kazancın ardından Bitcoin günü 35.577$’da kapattı. Güne hızlı bir başlangıç Bitcoin’in bir hamle yapmadan önce sabahın erken saatlerinde 33.500$’a düştüğü görüldü. İlk ana direnç seviyesi 34.738$’ı ve ikinci büyük direnç seviyesini 35.909 doları geçti. Bununla birlikte, gelen geç bir geri çekilme, Bitcoin’in günü 35.600$ seviyelerinin altında bitirmek için ikinci ana direnç seviyesinden geri düştüğü görüldü. Kısa vadede yükseliş eğilimi, 40.000$’ın altına gerileyen son geri çekilmeye rağmen bozulmadan kaldı. Şubata hızlı giriş yapan Bitcoin hafta içinde hızını korudu.

5 Şubatta ise Bitcoin kısa bir süre 38.340 $ ‘a kadar yükseldi. Günün ilerleyen saatlerinde 37.000 doların altında işlem görmeye devam etti.

Hafta Sonunda Neler Oldu?

BTC dolara karşı, 6 Şubat Cuma günü %3,56 arttı. Perşembe gününe göre % 1.90 düşüşü tersine çeviren Bitcoin, günü 38.260.0 dolardan kapattı. 40.000$ ‘a geri dönen bir Bitcoin, daha geniş pazar için başka bir kırılma sinyali verecektir. Bitcoin, dolara karşı Cumartesi günü %2.54 arttı. Cuma günkü% 3,56’lık kazancın ardından Bitcoin günü 39.233 dolardan kapattı. Hafta sonu neler oldu sorusunun cevabı ise BTC yükselişe geçse bile 40.000 doların altında kaldı!

Tesla’dan Büyük Yatırım!

Tesla şirketinin kurucusu ve CEO’su Elon Musk, 8 Şubat Pazartesi günü 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını duyurdu! Musk, yaptığı büyük yatırım ile bu sayede kripto para piyasasının kaynamasına yardımcı oldu. Tesla Şirketi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na paylaştığı dosyada; Bitcoin alım nedenlerini, şirket nakit gelirini genişletmek, çeşitlendirmek ve daha fazla farklı yatırımlar için yaptıklarını belirtti.

Tesla ayrıca, “geçerli yasalara tabi ve başlangıçta sınırlı bir temelde” ürünleri karşılığında bitcoin ödemeleri kabul etmeye başlayacağını belirtti. Bu, Tesla’yı başka bir alanda daha farklılaştırıyor, kripto para ile ödeme alan ilk otomobil üretici olacak olan Tesla’nın, Bitcoin’e geçişi, yatırımdaki nakit parasının önemli bir yüzdesini temsil ediyor. Son dosyalarına göre, şirketin 2020 sonunda elinde 19 milyar dolardan fazla nakit ve nakit benzerleri vardı.

CEO Elon Musk’un tweetleri, daha fazla insanı dijital para alımlarına yönlendirerek bu alanda mesajlar yayınlamakta ve bu durum Bitcoin ve Doge Coin gibi kripto paraların değerini artırmakta.

Twitter’da Bitcoin Hareketleri

Dolar milyarderi, Tesla’nın kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Elon Musk, iki hafta önce Twitter hesabının Biyografı kısmına #bitcoin hashtagini ekledi. Yaşanan bu gelişme dahi kripto para piyasasında bir hareketliliğin yaşanmasına neden oldu.

Twitter’dan yaşanan Bitcoin hareketleri ile Elon Musk’ın bu konuyla birlikte piyasaya yönelik tweetler atması yatırımcıları bu durumdan karlı çıkarttı. 10 Şubat Çarşamba günü ise yeni çıkan bir sohbet uygulaması Clubhouse’da dinleyici ve takipçilerine şu açıklamayı yaptı: “Bu noktada, Bitcoin’in iyi bir şey olduğunu düşünüyorum ve ben bir Bitcoin destekçisiyim!”

Tesla’nın duyurusunu takiben pazartesi günü Bitcoin fiyatları yeni zirvelere yükseldi ve 44.200 dolara kadar ulaştı. Tesla hisseleri Amerikan Borsalarında, Pazartesi sabahı %2′den fazla arttı. SEC, yatırımcıları Bitcoin fiyatının değişkenliği konusunda uyardı. Twitter’da Bitcoin hareketleri artarken bu durumu müdahale gecikmedi.

Twitter Uyardı!

Musk, geçmişte paylaştığı tweetleriyle başını belaya soktu, ancak bunun kripto para birimleri hakkında paylaştığı tweetler için mi geçerli olduğu ya da bu durumun neden Twitter’i etkilediği belirli değil. Bunlar içerisinde en önemlisi SEC, 2018 yılında Elon Musk’ı hisse başına 420$ ’dan özel hale getirme konusundaki tweetleri için, Musk’ı dolandırıcılıkla suçladı. Musk, nihayetinde SEC ile anlaştı ve şirketin yönetim kurulu başkanı pozisyonundan ayrılmak durumunda kaldı. Şirket ve kendisi için 20 milyon dolarlık bir para cezası ödemek zorunda kaldı. Ayrıca Twitter’ın uyarıları ile birlikte Musk’ın tweetleri bir süre durduruldu.

İnanılmaz Şubat Bitcoin’i

Şubat, dünyanın en popüler para birimi için rekor kıran bir ay oldu. Bitcoin’in fiyatı %50’den fazla yükselerek 1 Trilyon dolarlık piyasa değerine ve 58.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Bitcoin, Şubat ayında 1 Trilyon dolarlık piyasa değerine fırlatmadan 58.000 dolarlık işareti önemli bir performans gösterdi. Şubat ayında, Tesla ve Mastercard gibi büyük ve kurumsal kurumların kripto para birimini benimsediğini ve MicroStrategy’nin mevcut yığınına Bitcoin’i ekleyerek desteklediğini gördük. İnanılmaz şubat Bitcoin’i ile kripto para piyasasında hızlı bir ilerleme yaşandı.

Balani: “Ralli’ye devam!”

Kripto para birimi türevleri borsası Delta Exchange CEO’su Pankaj Balani, son düzeltmeye rağmen bitcoin’de daha güçlü bir ralli davasının bozulmadan kaldığını söyledi. “Bu, bitcoin’in önceki tüm zamanların en yüksek değerini ve yeni bir ralli başlattığını gösterir.’’ dedi.

Ardoino: “Yeni bir alan!”

Bitfinex’in CTO’su Paolo Ardoino, bu fiyat hareketlerinin yeni ortaya çıkan bir alanda bekleneceğini belirtti. Ardoino, Mart ayında da aynı dalgalanmayı öngörerek varlığın değeri konusunda iyimser. “2021 yılının Mart ayına doğru giderken, Bitcoin artmaya devam edecek ve inişli – çıkışlı dalgalanmalar yaşamaya devam edeceğiz. Ayrıca büyük firmaların girişleri ile birlikte bu süreç yaşanmaya devam edecek ‘’dedi.

Zhao: “100.000 Dolar!”

Standard Hashrate Group’un CEO’su Alex Zhao, “Bitcoin fiyatının 2021 yılının bitmesinden önce 100.000$ ‘a ulaşma ihtimalini olduğu söyleniyor.’’ dedi. “Mart ayında Bitcoin’in daha fazla artış göstereceği düşünülüyor. Bu büyük ölçüde, özellikle ABD’de devam eden nicel gevşemeden kaynaklanıyor. Hedge fonları ve şirketler daha fazla Bitcoin satın almaya devam edecek.” dedi.

Wang: “Uzun Vade!”

Bu arada, bir kripto para birimi finansal hizmetler firması olan Amber Group’un Amerika başkanı Jeffrey Wang, çoğu Bitcoin yatırımcısının uzun vadede içinde olacağına inandığını söyledi. Bitcoin’in Şubat ayında olduğu gibi Mart ayında da artış öngörülmesiyle birlikte yatırımcılar tarafından büyük destek almaktadır.

Mart/2021

Rekor Sonrası Büyük Düşüş

13.03 Cumartesi günü 61.000 doları seviyesini aşarak yine rekor kıran Bitcoin, Hindistan’ın kripto paralara yasak getireceğine yönelik spekülasyonlarının etkisi ile 56.000 dolar seviyesinin altına düşüş yaşadı. Ethereum’da keza BTC gibi %7 oranında değer kaybı yaşadı. Bitcoin saat 16.50 itibarı ile ise tekrardan 57.000 dolar miktarının üstünü gördü.

Reuters’ın devlet kaynaklarına desteklediği habere göre Hindistan hükümetinde hazırlanmış olan yasa teklifi ile kripto parası ile işlem yapanlar, para birimlerini sahip olanlar, bu işin madenciliğini yapanlar, yeni bir para birimi meydana getirenler ve kripto varlıkları başka bir hesaba aktarma işlemi yapanlar hakkında cezai işlem başlatılacak. 1.4 milyar nüfusa sahip olan ekonomi olarak dünyanın en büyük ekonomi listesinde 5.ci sırada yer alan Hindistan ülkesinden kaldırılacağı iddia edilen bu habere göre kripto para piyasasında anlamlı satışlara sebep oldu.

İlk 100’de Olanların 89’u Düşüş Yaşadı!

Bitcoin TSİ 13:10 itibarı ile 24 saatte %8.5 çekilme ile 55.611 dolar seviyesine kadar düşüş yaşadı. Ethereum da benzer bir durumda %7 çekilme ile 1.764 dolara kadar geriledi. Binance Coin  %7.2, Dogecoin ise yüzde 8.4 oranında değer kaybı yaşadı. Bu hareketten sonra TSİ Saat 16:50 itibarı ile ise Bitcoin tekrardan 57.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Piyasa değeri açısından ilk 100’de bulunan kripto paraların 89’unda dolar bazında hesaplamış olarak %1.2 oranı ila %14.5 oranı arasında değer kaybı görüldü. Kripto paraların tamamı ile piyasada ki değeri cumartesi günü olan 1 trilyon 850 milyar dolarlık miktarı olarak zirvesinden bugün 1 trilyon 685 milyar dolara düşüş yaşadı. Sonuç olarak pazarda 165 milyar dolarlık kayıp yaşanmış oldu.

Haftalık Olarak Satışlar Hala Karda!

Son durumda yaşanmış olan kayba rağmen Bitcoin haftalık bazda güncel olarak 1 hafta öncesinde ki duruma göre %11.5 oranında değer kazanmış durumda. Hafta sonu Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık yeni koronavirüs yardım paketini kabul etmenin etkisi ile rekor seviyeye yükseliş yaşamıştı.

Hindistan merkezli haberlerinin vermiş olduğu etkinin ne kadar büyük ve kalıcı olacağını ileride ki 2 gün içerisinde netlik kazanacak. Analistler bugünkü yaşanmış olan gerilemede 60.000 dolarlık psikolojik barajın üstesinden gelinmesi ile gelen kâr satışlarının da etkili olduğunu ifade etti.

Kripto Para Piyasası’nda Merak Duygusu Hakim

Mart ayında genel olarak finansal piyasalarda yaşanan düşüş ile beraber 44 bin seviyesini denemiş olan BTC/USD, geçtiğimiz 1 yıllık dönem boyunca yukarı yönlü trend içinde fiyatlandı. Aralık 2020 yılında 20 bin psikolojik direncini geçmesinin ardından periyodik tabloda rekor yenilemişti. Ana trend yukarı yönlü olsa da zaman zaman sert düşüşler yaşamış olan kripto para biriminde yeni bir rekorun bir daha gelip gelmeyeceği ise sektördeki yatırımcılar tarafından merak konusu haline geldi.

Bitcoin Piyasasında Yeni Rekor Gelecek mi?

Yakın süre içerisinde tahvil faizlerinde yaşanmış olan artışların vermiş olduğu etki ile 44 bin seviyesine dip yapması ve sonrasında Korona Virüs yardım paketi haberiyle meydana gelen yukarı yönlü kanal içinde fiyatlanan olan kripto para birimi, geçtiğimiz hafta sonu 61 bin 800 direncini test etmesiyle yeni bir rekora daha imza atmış oldu. Fiyatların yükselmesi ile beraber, kripto para biriminin gerçekleşmiş olan piyasada ki değeri ise bütün zamanların en yüksek oranda ki seviyesine çıktı. Piyasada ki hakimiyeti 1 trilyon doları aşan Bitcoin, 61 bin 800 direncinden almış olduğu tepki ile beraber yeni haftaya sancılı bir şekilde başlamış oldu. Ortaya çıkmış olan satış baskısı ile kanal yardımını test eden kripto para birimi, yardımdan almış olduğu tepki alımları ile bölgede ki üstünlüğünü sürdürmek için çabalıyor.

Ana dinamiğe bakılmış olunduğunda ise Amerika Birleşik Devletleri tarihinin 1,9 trilyon dolarlık miktarında en geniş hareketlendirme paketinin hem Senato’dan hem de Temsilciler Meclisi’nden onay alması kripto para piyasasını canlandırmayı başarmış olan en önemli etken idi. Parasal genişleme ile beraber finansal anlamda piyasalara dağılması beklenen bu desteğin, kripto para piyasasına da etkisi olabileceği fikri piyasada pozitif olarak fiyatlandı. Bu durumda asıl yansımanın ise yardımın dağıtılmaya başlanmasından sonra gelmesi bekleniyor. Yaşanmış olan düzeltmeler ise profesyonel olarak Bitcoin yatırımcısı aracılığı ile alım fırsatı olarak analiz ediliyor.

Bitcoin’in İleri Seviyede Gelişmesi

Analiz edilen verilere göre elinde 1 ya da 2 yıldır Bitcoin bulundurmuş olan yatırımcı son dönemde satış yapıyor. Böylelikle10 ya da daha fazla Bitcoin bulundurmuş olan cüzdan sayısı hali hazırda 2 yılın en düşük oranda ki seviyesinde ilerlemeye devam ediyor fakat 3 yıl ya da daha fazla süredir Bitcoin’i hesabında tutan yatırımcı satış yapılışı hakkında ise herhangi bir reaksiyon almıyor.

Bu yatırımcıların daha önce Bitcoin rallisi görmesine rağmen henüz satış pozisyonuna geçmemesi ise hedef alınmış olan fiyatlarının daha yukarı seviyelerde olduğunu göstermeye devam ediyor olabilir. Harcanmamış işlem çıktısı ise rekor oranda ki seviyelerde ilerlemeye devam ediyor. Bu durumda Bitcoin’in ileri seviyede gelişmesi, daha az coin tüketildiğini ve Bitcoin’in daha değerli bir duruma geldiğini göstermeye devam ediyor.

Bütün Bitcoin Paranızı Kaybedebilirsiniz!

Avrupa Birliği piyasa düzenleyici kurumu, Bitcoin sanal para birimi ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapan yatırımcılara ‘’Bütün paranızı kaybedebilirsiniz!’’ uyarısı yaptı.

Bloomberg TV haber kanalının aktardığına göre, Avrupa Birliği’nin en üst piyasa ayarlayıcısı, yatırımcılara, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerindeki hızlı oranda ki yükselişlerden kaynaklı olarak büyük risklere maruz kaldıkları çağrısı yaparak uyarılarda bulundu.

Bitcoin Değer Kaybedecek Mi?

Paris şehir merkezli Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu, senede iki defa neşredilmiş olan risk raporunda kripto varlıkların yüksek spekülatif ve riskli olduğuna dikkat çeker iken, bu enstrümanları alan ve elinde bulundurmuş olan kullanıcılara bütün paralarını kaybetmek de dahil büyük riskler karşısında diken üstünde olma uyarısı çağrısında bulundu. Bu neden ile Bitcoin değer kaybedecek mi? sorusunu akıllara getirdi.

Bitcoin’de Yeni Düzenleme

Bitcoin geçen yıl Covid-19 nedeni ile bireysel yatırımcıların çevrimiçi işlemlere yığın etmesi ile yaklaşık yüzde 900 oranında artış yaşadı. Kripto para, bugün de (17 Mart) 55 bin dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Bitcoin sanal para birimi 4 gün öncesinde 60 bin dolar seviyesini geçip 61 bin dolar seviyelerin gezinir iken daha sonrasında tekrardan düşüşe geçmiş idi. Avrupalı otoriteler ayarlamaya tabi olmayan kripto nesneler için yeni düzenleme çıkarmayı analiz ediyor. Türkiye’de de Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto nesneler ve sanal para birimleri için yeni yasa hazırlığında olduğunu ifade etmişti. Son dönemde kurumsal yatırımcı kişilerin kripto nesnelere atmış olan ilgisi nedeni ile de değerde hızlı yükselişi de beraberinde getirdi.

Yatırımcıların Aklına 2017 Yılı Geliyor!

Dev kripto para borsası BTCC’nin kurucu ve CEO’su Bobby Lee’nin BTC ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar kripto para pazarında büyük ses getirdi. Bildiğiniz üzere Bitcoin, 2017 yılında yaptığı ralli ile yılın en çok konuşulan olaylarından biri olmuş ve 20.000 USD seviyesine ulaşmayı başarmıştı. Fakat daha sonra 4 yıla yakın süren bir ayı sezonu yaşanmış ve BTC fiyat seviyesi 2018 yılının Aralık ayında 3300 dolara kadar gerilemişti.

Bobby Lee: “Kazançlar %80 – 90 oranında eriyecek!”

Şangay merkezli borsanın kurucu Lee, boğa sezonunun 3-4 yılda bir geldiğini, kripto para biriminin 2013 ve 2017 yıllarında 10 ile 20 kat değer kazanmasını örnek veriyor. Aynı zamanda piyasanın en eski altcoinlerinden birisi BTCC’yi de 2011’de kuran Bobby Lee, BTC’nin 300 bin dolar seviyesine çıkma potansiyelini taşıdığın belirtirken, boğa sezonundan sonra yaşanacak durumla birlikte elde edilen kazançların %80 – 90 oranında erimesini beklediğini belirtiyor. Lee’nin kehanetine göre Boğa Sezonu döngüsü 3-4 yılda bir oluyor ve tarih tekerrürden ibaret olursa yakın zamanda Bitcoin için kış sezonu açılabilir. Tabi ki bunların birer varsayım olduğunu tekrardan ifade etmemizde fayda var.

Önümüzdeki dönemlerde nasıl bir hareket yapacağını hep birlikte göreceğimiz Bitcoin hakkında daha detaylı bilgi ve BTC fiyatını etkileyen faktörleri ele aldığımız konuyu sizler için hazırladığımız bu içerikten güncel olarak takip edebilirsiniz.

Fed Başkanı Powell: Bitcoin, Altın’ın yerini alacak!

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın yapmış olduğu “kripto para birimleri, birer ödeme aracından çok, birer spekülasyon aracı” olarak gördüğünü açıklayıp ilgili kripto para biriminin yakın gelecekte altının yerini alacağını belirtmesi piyasada BTC satışlarının gelmesine neden oldu. Bu hareketle gelen satışlarla 54 bin dolar seviyesine inen BTC bu düzeylerde yatay seyrine devam ediyor.